Čo je to CADR hodnotenie

Pri elektronických zariadeniach sa najčastejšie zákazníci orientujú podľa ich výkonu. V prípade čističiek vzduchu však slúži na určovanie ich sily - CADR hodnotenie a nie výkon sám o sebe. S nárastom obľúbenosti čističiek vzduchu v domácnostiach sa vynárajú otázky, čo je najlepšie riešenie na prevenciu pred alergiami a astmatickými problémami.


CADR je skratka pre rýchlosť čistenia vzduchu. Táto číselná hodnota nám vo všeobecnosti ukáže, koľko konkrétnych častíc je potrebné zo vzduchu odstrániť. Inými slovami, hodnotenie CADR naznačuje, ako rýchlo môže čistička vzduchu vyčistiť vzduch v miestnosti konkrétnej veľkosti. Napríklad čistička vzduchu s ratingom CADR 300 cfm vyčistí miestnosť s rozlohou 300 štvorcových stôp oveľa rýchlejšie ako čistička vzduchu s ratingom CADR iba 200 cfm.


Hodnota CADR sa uvádza vo veličine cfm, čo znamená kubická stopa za minútu. 1 kubická stopa za minútu je v prepočte 0.000471947443 metrov kubických za sekundu. Meranie sa vykonáva s nečistotami vzduchu, ako sú peľ, dym a prach. Tieto tri vzduch znečisťujúce látky sú nielen malé čiastočky, ale tiež najviac nežiadúce nečistoty pri určovaní čistoty vzduchu. Častice dymu sú najjemnejšie nečistoty o veľkosti od 0,1 do 0,3 mikrónu. Nasledujú častice prachu s veľkosťou 0,5 až 3 mikróny a túto skupinu uzatvárajú častice peľu s veľkosťou od 5 do 11 mikrónov, ktoré je už možné vidieť aj voľným okom. Z hodnoty CADR vyplýva, že čistička vzduchu s vysokým indexom CADR má skutočne vysoký výkon ventilátora a tým pádom dokáže aj pokryť väčšie miestnosti.

Ako sa testovanie vykonáva?


Tento test je ľahko zrozumiteľný, ale je aj skutočne presný. Pri testovaní vložíme čističku vzduchu do testovacej komory so stanoveným množstvom nečistôt. Po 20 minútach prevádzky čističku vzduchu zastavíme a zmeriame kvalitu vzduch v tejto komore. Na konci testovania urobíme záver o hodnoteniach CADR pre túto čističku vzduchu. Toto testovanie však má aj svoje limity. Hodnotenie je vykonávané iba na konkrétnych nečistotách ako sme spomínali v odseku vyššie. Ak potrebujeme čističky, ktoré ničia konkrétne druhy vírusov alebo baktérií, CADR hodnotenie nie je dostatočne relevantný údaj.
Ionizátory sú taktiež jeden z dôvodov prečo CADR hodnotenie nie je správne. Ionizácia je totiž proces spájania mnohých malých častíc do väčších, ale nie ich zachytávanie. Tieto väčšie častice potom často padajú na podlahy, steny alebo vybavenie miestnosti. Ak tieto väčšie častice potom neodstránime z povrchov, dokážu sa do vzduchu opätovne dostať.


Dúfame, že sme vám ozrejmili limity hodnotenia CADR v tomto krátkom príspevku. Aj keď je hodnotenie CADR jeden z hlavných faktorov pri výbere čističky vzduchu, je potrebné sledovať aj iné špecifikácie výrobku. Lacnejšia verzia čističky s väčším CADR číslom automaticky neznamená, že je účinnejšia ako drahší model s nižším CADR číslom. Dôležité je pri výbere sledovať aj kvalitu použitých filtrov a dodatočné technológie, ktoré čistička obsahuje.

Späť do obchodu