Ako funguje uhlíkový filter

Filter s aktívnym uhlím je obľúbenou metódou filtrovania vzduchu. Má jedinečné schopnosti odstraňovať a absorbovať  pachy, dym či iné plyny, takže si môžete vychutnať čistý vzduch.  Je výborným doplnkom k iným typom filtrov, ktorým chýba funkcia eliminácie pachov. Nikdy nepôsobí ako samostatný filter v čističkách vzduchu. Musí sa kombinovať s inými typmi filtrov, ktoré odstraňujú nečistoty z ovzdušia. Väčšina našich čističiek pozostáva z trojstupňovej filtrácie – filter pevných častíc (pred filter), uhlíkový filter a HEPA filter. 

Čo je to uhlíkový filter? 

Filter pozostáva z aktívneho uhlia obvykle v granulovanej alebo práškovej forme a miliónov malých absorpčných pórov. Je vysoko účinný v odstraňovaní plynov, chemikálii, prchavých organických zlúčenín a pachov. Nie je určený na elimináciu jemných častíc zo vzduchu, ako sú prach, alergény, baktérie či vírusy. Molekuly plynu odstraňuje procesom adsorpcie, to znamená, že znečisťujúce látky sa prilepia na vonkajšiu stranu uhlíkového filtra. Vo vysoko kvalitnom filtri nájdete aj manganistan draselný či jodid draselný, ktoré sú v odstraňovaní chemikálií, formaldehydu a dymu účinnejšie. 

Aká je životnosť uhlíkových filtrov?

Väčšina filtrov má životnosť dva až štyri týždne, potom ho musíte vyčistiť. Aby bol filter účinný, musí sa meniť každé 3 mesiace. Adsorpčným procesom sa filter zapĺňa znečisťujúcimi látkami vnútri uhlíkového lôžka. Ako náhle je lôžko naplnené, filter už nedokáže absorbovať viac znečisťujúcich látok. 

Je možné aktívne uhlie znovu použiť?

Áno, pretože jeho pórovitá povaha umožňuje filter recyklovať jeho vypečením, potom ho môžete použiť znovu. Daný proces môžete zopakovať 2 x maximálne 3 x, potom ho už musíte vymeniť.
  

Výhody

Nevýhody

 + odstraňuje zápach, chemické výpary, cigaretový dym, prchavé chemikálie a iné.

 - Potrebná pravidelná výmena filtra

 +Vysoko účinný absorpčný filter

 - vyžaduje ďalšie vzduchové filtre

 + Možnosť opätovne využiť

 - Neodstraňuje vírusy a baktérie

Späť do obchodu